Jak wybierać ościeżnicę?

Wielu z nas z całą pewnością zgodzi się z opinią mówiącą o tym, że jednym z najbardziej problematycznych elementów remontu jest dobór właściwych drzwi i okien. Trudności z tym związane są tym bardziej odczuwalne, że chodzi tutaj nie tylko o ich wygląd i walory praktyczne, ale również wymiary – a ich dobór wielu osobom, szczególnie tym mniej doświadczonym w remontach, może sprawić naprawdę duże problemy. Jak więc radzić sobie z tym niełatwym zadaniem i jak sprawić, by wszystko poszło zgodnie z planem?

www.invado.pl

www.invado.pl

Nie jest tajemnicą, że zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy fachowca – korzystając ze swojej wiedzy oraz umiejętności, na pewno dokona on prawidłowych pomiarów, na podstawie których z całą pewnością dobierzemy odpowiednią ościeżnicę do naszych drzwi czy okien. Nie oznacza to jednak, że osoby, które chciałyby samodzielnie dokonać remontu, a nie miały wcześniej okazji mierzyć ościeża, nie poradzą sobie z wykonywaniem wymiarów – wystarczy w tym celu przestrzegać kilku podstawowych zasad, a praca ta zakończy się powodzeniem.

Aby dobrze poradzić sobie z mierzeniem ościeża, warto przede wszystkim poznać poszczególne elementy ościeżnicy i nauczyć się, jak dokonywać ich dokładnych pomiarów. Poziome części ościeżnicy określa się mianem kolejno nadproża – chodzi tu o górną część – i dolnego progu, natomiast pionowe elementy nazywa się stojakami bądź węgarami. Opcjonalnie, jeśli montujemy drzwi dwuskrzydłowe, dodać do tego należy również ślemię lub słupek, które dzielą oścież na dwie części.

Krawędź ościeża odpowiadającą części ościeżnicy należy zmierzyć z dużą dokładnością. Ogromne znaczenie ma jednak nie tylko długość – warto zwrócić uwagę także na głębokość ościeża – w przypadku, kiedy szerokość ościeżnicy będzie od niej mniejsza bądź większa, mogą powstać problemy w montażu czy też, jeśli uda nam się zamontować drzwi, w ich eksploatacji.

To, że prawidłowo dokonamy pomiarów nie oznacza jednak w żadnym wypadku sukcesu – pewne problemy mogą się pojawić w przypadku, kiedy nasz dom wzniesiony został przed laty, bowiem w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci kilkukrotnie zmieniały się normy i przepisy budowlane, w wyniku których zmianie uległy także wymiary ościeży – obecnie obowiązujące rozporządzenia mówią o tym, że minimalna szerokość drzwi wewnętrznych wynosi dziewięćdziesiąt centymetrów, podczas gdy w starszych blokach, kamienicach i domach jednorodzinnych spotkać można znacznie węższe – jeśli i w naszym domu znajdują się takie drzwi, przygotować się musimy niestety na pewne problemy ze znalezieniem pasujących do nich ościeżnic.